Home » goście » Zabawy weselne – kilka sprawdzonych pomysłów

Zabawy weselne – kilka sprawdzonych pomysłów

goście, wesele On gru 28th, 2012 5222 4

Każda Para Młoda pragnie, aby wszyscy goście na przyjęciu weselnym bawili się jak najlepiej i oczywiście przez długi czas wspominali doskonałe przyjęcie. Tutaj niezastąpiony będzie dobry zespół muzyczny, DJ czy też wodzirej, który będzie w stanie poprowadzić zabawy weselne. Wybierając najbardziej odpowiedni zespół, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj preferowanej muzyki, styl, jakość i intensywność grania, ale także, a co często najważniejsze, na kontakt zespołu czy innej osoby prowadzącej imprezę z gośćmi. Nawet najlepszy zespół muzyczny nie będzie w stanie zrobić wrażenia, jeśli nie nawiąże dobrego kontaktu z uczestnikami przyjęcia. To właśnie zespól, DJ czy specjalnie wynajęty wodzirej, powinien dbać o to, aby wszyscy bawili się jak najlepiej. Doświadczone i dobre ekipy potrafią rozruszać każdego gościa, począwszy od dzieciaków, a na staruszkach, którzy zarzekali się, że przyjdą jedynie na obiad, skończywszy.

Decydując się na daną ekipę, należy zwrócić uwagę na powyższe, co z łatwością można wyłapać na nagraniach z innych imprez. Dobrze prowadzona impreza to taka, która oprócz muzyki oferuje gościom różnego rodzaju zabawy weselne, praktycznie już od początku trwania przyjęcia.

Zabawy integracyjne

Oczywiście w większości przypadków, rodziny i znajomi ze strony Pana i Pani Młodej nie znają się. Sztuka polega na tym, aby tak zintegrować wszystkich gości, aby podczas zabawy weselnej nie widać było podziałów na „dwa obozy”. W tym najlepiej pomogą zabawy integracyjne, prowadzone przez zespół podczas pierwszych godzin przyjęcia.

zabawy weselneNajbardziej popularne i właściwie najłatwiejsze do przeprowadzenia są zabawy podczas tańca. Zespół zaprasza wszystkich gości na środek sali i proponuje utworzenie dwóch kółek. W jednym z nich, na przykład zewnętrznym, tańczyć będą panowie, w wewnętrznym natomiast panie. W tej zabawie niezbędna będzie również Para Młoda, z reguły tańcząca razem w środku utworzonego kółka. Do zabawy polecana jest spokojna, wolna muzyka, na przykład rytmy walca. Najbardziej efektownie prezentuje się cały układ, kiedy każde z kółek obraca się w inną stronę. Orkiestra decyduje kiedy przerwać muzykę, prosząc panie o odwrócenie się w kierunku stojących za nimi panów. W tym momencie następuje przedstawienie się osób stojących naprzeciw siebie i utworzenie par. Najlepiej działają zabawy weselne, które na tym nie poprzestają. Zespół powinien wprowadzić w tym miejscu urozmaicenia, najlepiej takie o zabarwieniu humorystycznym. W rytmach różnej muzyki, pary wykonują rozmaite polecenia prowadzącego. Przykładowo: panie tańczą wokół panów przyklękających na jedno kolano, następują wymiany pomiędzy bawiącymi się obok siebie parami, czy na koniec panowie mają unieść panie. Po takim pełnym humoru i zabawy zapoznaniu, praktycznie wszyscy goście powinni być już wystarczająco zintegrowani i przygotowani do dalszej zabawy.

Równie dobra dla integracji gości jest zabawa w pociąg. Warto zwrócić uwagę na bardziej urozmaiconą formę tej zabawy, która przyczynia się do przełamania barier i zapoznania się poszczególnych uczestników imprezy. Zespół prosi o utworzenie „pociągu”, który będzie składał się naprzemiennie z pań i panów. Jadący pociąg według prowadzącego „wjeżdża” do różnych miast, wtedy znajdujące się obok siebie osoby, dobierają się w pary i tańczą w rytm muzyki, charakterystycznej dla danego regionu, po czym łączą się ponownie w kolejkę i tak do następnego przystanku. Polecane rytmy to walc, kiedy „pociąg” wjeżdża do Wiednia, polonez w przypadku Warszawy, czy kankan dla Paryża.

Jeżeli na wesele zaproszone są również dzieci, nie powinno się wykluczać ich z tego typu zabaw weselnych. Przyjęcie to przecież nie wieczorek zapoznawczy dla poszukiwania nowej partnerki czy partnera, więc nikt nie będzie miał za złe, kiedy podczas parowania trafi na jakiegoś „malca”. Najczęściej wręcz przeciwnie, wywołuje to sporo uśmiechu na twarzach wszystkich gości, a dzieci nie czują się wyobcowane, nie rozrabiają i nie sprawiają problemów, a co za tym idzie również rodzice mogą się dobrze bawić.

Zabawy weselne– konkursy

Na żadnym weselu nie powinno również zabraknąć zabaw w formie konkursów, podczas których goście mogą się wykazać oraz oczywiście zdobyć nagrodę gwarantowaną przez Nowożeńców. Najłatwiej jest oczywiście przygotować nagrody w postaci butelki wódki weselnej czy wina, jednak dla osób, które chcą wprowadzić bardziej oryginalne pomysły, mamy kilka propozycji. Takie „inne” nagrody stanowią doskonały akcent humorystyczny i z całą pewnością zachowają się dłużej – zarówno fizycznie jak i w pamięci gości, niż wspomniany alkohol. Z ciekawych propozycji można wymienić między innymi: specjalne dyplomy, bilety do kina czy zoo, kupony totalizatora, czy wcześniej przygotowane papierowe korony lub specjalne medale ze złotka lub czekolady. Generalnie w tej dziedzinie nie ma żadnych ograniczeń i można oferować wszystko co tylko wyobraźnia podpowiada.

Samych zabaw jest tak wiele, że bez wątpienia nie sposób wymienić tutaj wszystkich. Z całą pewnością każdy zna konkursy charakterystyczne dla danego regionu. Warto więc poradzić się znajomych pochodzących z innych okolic, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat różnego rodzaju konkursów. Często wystarczy właśnie wymienić się doświadczeniami z przyjaciółmi czy kolegami z pracy, odnośnie zabaw jakie były prowadzone na weselach, których byli uczestnikami. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, które naszym zdaniem są doskonała formą zabawy weselnej, zarówno dla samych uczestników konkursu jak i gości będących obserwatorami.

Konkurs tańca dla panów

Zespól zaprasza na środek parzystą liczbę samych mężczyzn, po czym ogłasza, że muszą się dobrać w pary. Dopiero w tym momencie dowiadujemy się, że konkurs będzie polegał na wyłonieniu najlepiej tańczącej dwójki. Aby zabawa nie była monotonna, orkiestra powinna grać różne style muzyki, najlepiej takie, dla których tańce będą szczególnie humorystycznie wyglądały w wydaniu męskich par. Najciekawiej prezentują się takie tańce jak: tango, kankan, kujawiak, czy lambada. Panowie są z reguły niezwykle pomysłowi i zacięcie walczą o zdobycie głównej nagrody. Dzięki temu konkurs jest niebywałą dawką humoru dla wszystkich gości obserwujących zmagania par.

Krzesła

Najbardziej efektownie prezentuje się ulepszona wersja tej zabawy. Podstawy są zawsze takie same. Na środek zaprasza się kilka lub kilkanaście osób oraz ustawia się zwrócone do siebie „plecami” krzesła, których zawsze jest o jedno mniej niż uczestników. Wybrani goście tańczą w rytm muzyki dookoła ustawionych krzesełek, a kiedy orkiestra przestaje grać, każdy próbuje zająć miejsce. Osoba, której nie uda się usiąść odpada z gry, a prowadzący zmniejsza ilość siedzisk o jedno. Urozmaiceniem w tej zabawie jest dodatkowo wprowadzenie konieczności zdobycia przez uczestników, wyznaczonego przez zespół rekwizytu. Dokładnie oznacza to, że nikt nie może usiąść na krzesełku, dopóki nie zdobędzie wyznaczonego przedmiotu. Z reguły zaczyna się od niskiego stopnia trudności, wskazując jako fanty, na przykład: krawat, butelkę wódki, czy banana. W miarę jak zabawa się rozkręca, prowadzący proponuje coraz bardziej „wyszukane” przedmioty. Generalnie wszystko zależy od wyobraźni zespołu i znajomości poczucia humoru gości. Jeżeli wiemy, że nie powinniśmy przekraczać pewnych barier, zabawa weselna powinna mieć łagodny przebieg. Dla bardziej zwariowanych gości polecane są fanty typu: papier toaletowy, damskie rajstopy, biustonosz, czy gaśnica. Oczywiście wygrywa ten, kto zasiądzie na krześle, które zostało jako ostatnie na środku sali.

Zabawy weselne na oczepiny

W tych zabawach głównymi uczestnikami powinni być Nowożeńcy. Oprócz znanych wszystkim – rzucania krawatem i welonem, proponujemy kilka innych, ciekawych gier. Część z nich może zostać zaplanowana przez samą Parę Młodą, inne mogą stanowić niespodziankę przygotowaną przez gości.

Balony

Ta zabawa może z powodzeniem zostać przygotowana jako niespodzianka dla Nowożeńców. Para Młoda dostaje po jednej szpilce i zestaw balonów, w których wcześniej zostały umieszczone karteczki z zadaniami. Przebijając na zmianę wybrane balony, odczytują na głos zadanie jakie zostało im przydzielone. Na przykład: „Będę zawsze wynosić śmieci”, „Będę wyprowadzać psa”, „To ja będę „trzymać” kasę”, „Będę przewijać nasze dziecko”, „To ja będę decydować w sypialni”, „Będę gotować obiady”, „Będę pozwalać mojej połowie na wypady na imprezy”, „Pilot będzie należał do mnie”, itd.

Poznajmy się

W tej zabawie oczepinowej biorą udział również goście. Głównym celem jest rozpoznanie przez Nowożeńców siebie nawzajem, posługując się jedynie zmysłem dotyku. Pannie Młodej zawiązuje się oczy, a naprzeciw niej ustawia krzesełka, na których zasiadają panowie, w tym oczywiście Pan Młody. Rozpoznanie ma nastąpić po dotyku różnych części ciała, jak na przykład: nos, kolana, oczy czy policzki. W druga stronę gra odbywa się na takich samych zasadach.

Wózek

To najczęściej powtarzająca się na wszystkich przyjęciach weselnych zabawa, która pozwala na zebranie dodatkowych funduszy. Zakłada się, że zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na wózek dla dziecka. W przebiegu pomagają drużbowie, którzy trzymają koszyczki przeznaczone na pieniądze. Osoba, która chce zatańczyć z Panią Młodą musi wrzucić zapłatę do koszyczka druhny, analogicznie panowie płacą drużbie. Zabawa powinna przebiegać dosyć szybko, tak aby Para Młoda nie musiała tańczyć ciągle przez pół godziny. Oczywiście goście nie czekają na skończenie utworu, tylko osoba, która uiściła opłatę, obija nowożeńca poprzedniemu partnerowi.

Comments are closed.